Dlaczego nauczyciele tak chętnie wybierają e‑coursebooki?

Przeczytanie zajmie Ci

hour

6 minut

Galopujący postęp technologiczny, powszechna digitalizacja i zastępowanie tradycyjnych rozwiązań bardziej nowoczesnymi e-coursebook to norma w dzisiejszym świecie. Zmieniająca się rzeczywistość stanowi wyzwanie dla wielu branż, w tym również edukacji.

 


Pandemia COVID-19 dobitnie pokazała, jak potrzebne są kompleksowe i innowacyjne metody nauczania, pozwalające na efektywne kształcenie – także w formie online. Do takich rozwiązań należy technologia e-coursebook, umożliwiająca efektywną pracę nauczycielom i ułatwiająca naukę uczniom. Warto podkreślić fakt, że praca z e-coursebookami jest skuteczna zarówno podczas nauki zdalnej, jak i stacjonarnej.

Studenci korzystający z e-coursebooka

Dynamiczne zmiany nie pozwalają dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądał system nauczania w przyszłości. Jednak już teraz widać, że udział cyfrowych narzędzi i cyfrowych form materiałów edukacyjnych znacząco rośnie. Nauczyciele coraz chętniej sięgają po nowoczesne narzędzia online, ponieważ oferują one szeroki wachlarz możliwości, redukując jednocześnie do minimum nakład pracy przy powtarzalnych, niekreatywnych czynnościach. Doskonałym przykładem jest właśnie e-coursebook, który pozwala im wyeliminować automatyczne czynności i w pełni skupić się na nauczaniu.



Korzyści dla nauczycieli


Nauczanie w oparciu o e-coursebooki niesie ze sobą wiele korzyści. Ich przewaga nad klasycznymi papierowymi podręcznikami to przede wszystkim: duża oszczędność czasu przy przygotowaniu zajęć oraz sprawdzaniu zadań i testów, zdecydowanie lepsze możliwości monitorowania postępów ucznia w klasie i poza klasą, znaczne ułatwienia w sposobie prowadzenia zajęć. I to nie są jedyne ich atuty. Tak wiele benefitów to zasługa pełnej integracji e-coursebooków z platformą e-school.eu przeznaczoną do prowadzenia lekcji, jak i samokształcenia oraz jej kluczowym komponentem jakim jest Wirtualna Sala (więcej informacji o tym narzędziu znajdziesz tutaj ). Jedno środowisko i jedna technologia, która stoi za e-coursebookami, pozwala nauczycielom na tworzenie spójnych graficznie i atrakcyjnych lekcji na bazie nie jednego, ale wielu różnych interaktywnych podręczników publikowanych przez różne wydawnictwa. Trudno znaleźć podobne, kompleksowe rozwiązanie, oferujące tak szerokie możliwości.


Przyjrzyjmy się więc bliżej e-coursebookom.


BENEFIT 1: Oszczędność czasu

Praca nauczyciela to nie tylko czas spędzony na aktywnym nauczaniu, ale także godziny poświęcone na przygotowywanie atrakcyjnych lekcji: dobór materiałów dodatkowych (ćwiczeń, tekstów, nagrań, ilustracji…), angażujących quizów, gier czy testów. Funkcjonalność e-coursebooków pozwala zdecydowanie skrócić ten czas, gdyż każdy z nich zawiera bogaty zestaw gotowych do użycia materiałów uzupełniających, które zostały przygotowane przez renomowane wydawnictwa. Nauczyciel przygotowując zajęcia, może dowolnie łączyć elementy różnych e-coursebooków, dodawać własne (tworzone w specjalnym panelu) materiały i w krótkim czasie stworzyć z nich spójną interaktywną całość. Pracę tę ułatwia mu wyszukiwarka, umożliwiająca szybki dostęp do całej bazy materiałów zgromadzonych w e-coursebookach różnych wydawnictw. Natomiast specjalna przestrzeń, nazwana „biurkiem”, pozwala na zachowanie interesujących materiałów na później, bez konieczności ich ponownego wyszukiwania.

Ludzie pokazujący sobie szczegół na monitorze

E-coursebooki oferują także funkcję automatycznego sprawdzania testów, zadań domowych i ćwiczeń według wprowadzonego przez wydawnictwo klucza odpowiedzi. Dzięki jednemu kliknięciu, uczeń uzyskuje informację o swoich wynikach, może przeanalizować swoje poprawne i błędne odpowiedzi, zapoznać się z właściwymi rozwiązaniami. Nauczyciel z kolei, posiada wgląd w rezultat prac uczniów i w odpowiedzi, jakich udzielili. To ogromne ułatwienie i oszczędność czasu, którego nauczyciel nie musi tracić na mozolne sprawdzanie zadań i sprawdzianów.


BENEFIT 2: Lepsze możliwości śledzenia postępów w nauce

Do monitorowania postępów w nauce mogą służyć quizy i testy, ale dużo lepsze efekty daje śledzenie pracy uczniów na bieżąco. Największym atutem pracy z e-coursebookiem jest możliwość śledzenia pracy uczniów na bieżąco. Nauczyciel może zaglądać do wykonywanych przez studenta zadań w czasie rzeczywistym w trakcie lekcji lub zaraz po wykonaniu poszczególnych ćwiczeń, jeśli student pracuje sam w domu. Dzięki temu może w porę reagować na popełniane błędy czy trudności napotkane przy przyswajaniu konkretnych partii materiału. Na uczniów wpływa to motywująco – czują, że faktycznie ktoś czuwa nad ich pracą.


Dodatkowym plusem pracy na platformie e-school.eu jest szeroki wachlarz interaktywnych typów zadań, z jakich nauczyciel może skorzystać sprawdzając wiedzę uczniów. Naturalnie mogą to być klasyczne testy skomponowane z różnych rodzajów zadań dostosowanych do potrzeb konkretnej grupy, ale obok nich pojawiają się takie atrakcyjne formy jak webizzy czy krzyżówki. Rozwiązując takie interaktywne zadania, uczniowie nie czują się wciąż testowani, a jednocześnie nauczyciel cały czas ma wgląd w postępy w nauce grupy i każdego ucznia z osobna. Widzi, które zagadnienia zostały już opanowane, a jakie tematy wymagają powtórzenia i co najważniejsze, którym uczniom powinien poświęcić więcej czasu. Zdecydowanie ułatwia to planowanie zajęć i efektywne zarządzanie czasem kursu.


BENEFIT 3: Ułatwienia w codziennej pracy

Do licznych zalet nauczania w oparciu o e-coursebooki zaliczyć należy fakt, że korzystać z nich można w zasadzie w dowolnym miejscu i czasie. Wszystkie materiały zlokalizowane są w cyfrowej chmurze, dzięki czemu dostęp do nich jest możliwy z dowolnego urządzenia: komputera, tableta, a także smartfona, gdyż e-coursebook dopasowuje się do rozmiaru wyświetlacza.


Dzięki temu, że wydawnictwa mają możliwość stałej aktualizacji treści podręczników, nauczyciele otrzymują zawsze dostęp do najnowszych danych i uaktualnionych informacji. Nie muszą wciąż sprawdzać zmieniających się statystyk czy uzupełniać wiadomości o nowe fakty. To znacząca oszczędność czasu i ułatwienie codziennej pracy.


E-coursebook posiada liczne wbudowane narzędzia, które powstały z myślą o wygodnej pracy nauczycieli. Teraz jednym kliknięciem można wstawić do lekcji wybrane strony e-coursebooka, a następnie każdą lekcję uzupełnić, według uznania, stworzonymi przez siebie lub publikowanymi przez innych nauczycieli ćwiczeniami interaktywnymi.


Warto wspomnieć o dodatkowej funkcjonalności , istotnej zwłaszcza przy kursach językowych – każdy uczeń ma możliwość wpisywania proponowanych przez siebie tematów czy sygnalizowania problemów do omówienia w ramach zajęć. Dzięki temu widzi on stale aktualizowaną listę ważnych z punktu widzenia słuchaczy kursu tematów lub zagadnień wymagających dodatkowych objaśnień. Taka dodatkowa interakcja pozwala na skupieniu się na tych najistotniejszych obszarach.


BENEFIT 4: Prostsze i skuteczne angażowanie uczniów

Tym, co odróżnia e-coursebooki od e-booków, jest wysoki poziom interaktywności, która zwiększa motywację do zdobywania wiedzy. Możliwość korzystania z wielu różnorodnych form ćwiczeń, sprawia, że uwaga uczniów pozostaje cały czas skupiona, a zainteresowanie podtrzymane. Dla nauczyciela oznacza to mniej stresu związanego z koniecznością przyciągnięcia rozproszonej uwagi słuchaczy, a także więcej czasu na realizację materiału.


Wśród narzędzi oferowanych przez e-coursebooki obok standardowych ćwiczeń (m.in. krzyżówek, różnych wersji uzupełniania luk, porządkowania zdań, grupowania elementów, łączenia ilustracji czy ćwiczeń typu prawda-fałsz), pojawiają się nowe opcje, które znacząco podnoszą atrakcyjność lekcji oraz zwiększają motywację uczniów do nauki:

  • webizzy – pozwalające na interaktywną zabawę i wprowadzenie elementów grywalizacji,
  • samosprawdzające się testy i ćwiczenia umożliwiające uczniom śledzenie swoich postępów,
  • cyfrowa wersja popularnych “fiszek”, czyli interaktywna powtórka słownictwa, pomagająca trwale zapamiętać słowo lub frazę,
  • multimedia

Jak widać e-coursebooki to świetny wybór dla nauczycieli, którzy szukają niesztampowych, atrakcyjnych wizualnie materiałów dydaktycznych. Na tym wyborze zyskują także uczniowie, dla których bardziej zróżnicowany i angażujący materiał, oznacza większą radość z nauki.


Warto zwrócić uwagę, że wszystkie te elementy nauczyciel może wykorzystywać w trzech trybach: podczas zajęć online, pracując stacjonarnie w klasie oraz w modelu hybrydowym łączącym uczniów przebywających w szkole i w domu (np. z uwagi na ograniczenia pandemiczne). Szczególnie ta ostatnia sytuacja stanowiła do tej pory ogromne wyzwanie dla nauczycieli – sprawne prowadzenie lekcji hybrydowej i jednoczesne utrzymywanie uwagi uczniów, wymagało dużo wysiłku i pomysłowości. Teraz nauczyciel, korzystając z e-coursebooka i zintegrowanej z nim Wirtualnej Sali (czytaj więcej) , ma to zadanie ułatwione. Wszystkie materiały są w jednym miejscu, platforma posiada wbudowane narzędzia umożliwiające transmisję audio/video – nie ma potrzeby korzystania z zewnętrznych aplikacji. Nauczyciel może kontrolować przebieg pracy uczniów zarówno tych będących w klasie, jak i tych dołączających wirtualnie, dzięki temu żaden uczeń nie czuje się pominięty. Wspólne rozwiązywanie ćwiczeń interaktywnych jest urozmaiceniem lekcji, angażuje klasę i przykuwa uwagę.



Prognozy na przyszłość


Hybrydowy system nauczania na stałe zakorzenił się w części instytucji oświatowych i można się spodziewać, że udział zajęć prowadzonych online będzie stale wzrastał. Dostęp do aktualizowanych materiałów oraz wygoda i ich multifunkcjonalność sprawiają, że e-coursebooki są narzędziem idealnym do prowadzenia zajęć zarówno w tradycyjnej, jak i wirtualnej formie.


Nauka w nowoczesnej, multimedialnej odsłonie, oparta o przyjazne uczniom materiały oraz dopasowana do wieku i możliwości, jest efektywniejsza, a jednocześnie odbywa się przy mniejszym nakładzie pracy nauczyciela. Jeszcze do niedawna zajęcia w formie e-learningowej były elementem kształcenia głównie w zakresie języków obcych. Dziś normą staje się korzystanie z nowinek i cyfrowych udogodnień dla nauczycieli praktycznie każdej dziedziny i na każdym etapie edukacji. Używanie e-coursebooka jest proste i intuicyjne, a korzystać z niego mogą zarówno uczniowie, studenci, jak i osoby, które zakończyły już naukę, ale nadal chcą się doskonalić w procesie samokształcenia. W każdym przypadku interakcja i brak monotonii są tym istotniejsze, że nie nużą uczącego się i angażują jego uwagę na wielu płaszczyznach.


Przydatność e-coursebooków dla nauczycieli można podsumować w trzech hasłach:

  1. dostęp do różnorodnych gotowych interaktywnych materiałów,
  2. możliwość realizowania różnorakich pomysłów i tworzenia lekcji szytych na miarę na bazie istniejących zasobów oraz
  3. szybki i efektywny proces przygotowywania zajęć.

Z jednej strony e-coursebooki są narzędziem ułatwiającym realizację ambicji zawodowych, a w konsekwencji przynoszącym satysfakcję z pracy, z drugiej oferują taką ważną w dzisiejszym świecie oszczędność czasu. Korzystanie z nowoczesnych technologii ułatwiających życie staje się czystą przyjemnością.


Wydawnictwo inwestując w tę innowacyjną formę pomocy naukowych, zyskuje grono stałych klientów, którzy chętnie korzystają z benefitów, jakie niesie za sobą nowoczesna technologia. Dynamiczny rozwój na rynku podręczników cyfrowych – ich coraz większa różnorodność i dostępność, tylko zwiększa zaangażowanie nauczycieli w tę formę kształcenia, a tym samym ich lojalność względem wydawnictwa.

 
 
 

 
 
 

Podziel się artykułem:

FacebookTwitterLinkedInVK

WARTO PRZECZYTAĆ

Wszystkie wpisy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!