Jak technologia może ułatwić pracę nauczycielom?

Przeczytanie zajmie Ci

hour

5 minut

Rozwój technologii jest obecny wszędzie wokół i codziennie ułatwia ludzkie życie. Powszechny dostęp do informacji w każdym zakątku świata, szybkie płatności internetowe czy narzędzia do błyskawicznej komunikacji to jedynie nieliczne przykłady nowoczesnych technologii w najbliższym otoczeniu.

Technologia jest również aktywnie wykorzystywana do ulepszania systemu edukacji. Ostatnie lata zmusiły nauczycieli i uczniów do korzystania z alternatywnych metod nauczania, co pozwoliło zarówno zauważyć istniejące braki, jak i dostrzec ogromny potencjał narzędzi interaktywnych. Poniżej przedstawiamy liczne korzyści, jakie dla nauczycieli przynosi wykorzystanie technologii w codziennej pracy oraz prezentujemy możliwości interaktywnych podręczników: e-coursebooków oraz platformy e school.eu – nowoczesnego narzędzia do nauczania.



Lekcje zdalne podczas pandemii – czego się nauczyliśmy?


O technologii w procesie przekazywania wiedzy mówi się w ostatnim czasie częściej. Przyczynił się do tego także wybuch pandemii. Z dnia na dzień miliony uczniów i nauczycieli musiało przystosować się do nowej rzeczywistości, a okazało się, że systemy edukacji w wielu krajach nie były do niej dobrze przygotowane. Nieocenioną pomocą w zdalnej nauce stały się istniejące już rozwiązania z branży EdTech.

Grupa ludzi na kanapie mająca lekcje online

Lekcje zdalne wymusiły na nauczycielach korzystanie z nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań. Wielu pedagogów przekonało się, że stosowanie zróżnicowanych form przekazu może wpłynąć pozytywnie na większe zainteresowanie uczniów lekcją. Okazuje się, że serwisy takie jak YouTube, Kahoot, Quizzlet niekoniecznie stanowią zagrożenie i rozpraszają dzieci, a mogą stać się doskonałym sposobem na zaprezentowanie nowych informacji.

Z drugiej strony patrząc wstecz można stwierdzić, że zdalne nauczanie zawiodło na wielu płaszczyznach i bywało uciążliwe zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dlaczego? Ponieważ w dużej mierze odbywało się metodą prób i błędów, gdyż nauczyciele nie posiadali odpowiedniego przygotowania ani znajomości dostępnych narzędzi. Czas pandemii odsłonił w pełni skalę braków w systemach nauczania w niejednym kraju i uświadomił, jak ważna jest znajomość szerokiej gamy powszechnie dostępnych pomocy do nauki online. Rozwiązania takie jak e-coursebook nie są jedynie kolejnymi aplikacjami urozmaicającymi lekcje – to realnie potrzebne narzędzia, niezbędne tu i teraz. I mowa tu nie tylko o okresie pandemii – system edukacji powinien nadążać za szybkimi zmianami zachodzącymi w świecie.



Rozwój technologii i związane z nim nieuniknione zmiany w edukacji


Dzieci i młodzież dorastają w obliczu największego rozwoju technologii w historii świata i wymagają równie postępowych metod edukacji. W momencie gdy nieograniczony dostęp do wiedzy mamy na wyciągnięcie ręki, a coraz więcej zawodów spotyka się z automatyzacją i wsparciem przez sztuczną inteligencję, regułki czy daty wyuczone na pamięć przestają mieć pierwszoplanowe znaczenie. Bardziej zaczynają się liczyć umiejętności miękkie, czyli takie, których nie posiadają maszyny – krytyczne myślenie, wyobraźnia i zdolności interpersonalne. To kolejny argument przemawiający za koniecznością wprowadzenia zmian w sposobie nauczania. Zmian, które pozwolą wyjść naprzeciw aktualnym potrzebom uczniów.

Dziewczyna pakująca laptop do plecaka



Nowoczesne narzędzie nauczania


Odpowiedzią na owo zapotrzebowanie stał się e-coursebook zintegrowany ze środowiskiem e-school. Narzędzia te pozwalają w ramach Wirtualnej Sali prowadzić atrakcyjne lekcje online na bazie interaktywnych ćwiczeń i materiałów multimedialnych. Nauczyciel zaś ma możliwość korzystania z takich funkcji jak:

  • wyszukiwanie i dostęp do ogromnej liczby publikacji renomowanych wydawców w formie interaktywnej,
  • łatwe tworzenie i implementowanie własnych materiałów do przebiegu lekcji,
    prowadzenie lekcji online i nagrywanie ich przebiegu,
  • tworzenie i udostępnianie uczniom testów, zadań i ćwiczeń z ustalonym terminem wykonania,
  • automatyczne sprawdzanie odpowiedzi zarówno w zadaniach rozwiązywanych przez uczniów podczas lekcji, jak i w ramach testów i zadań domowych,
  • ułatwione śledzenie postępów w nauce.

Jest to zatem rozwiązanie, które w ogromnym stopniu ułatwia nauczanie. Z e-coursebooka korzystają zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Wiele wydawnictw oferuje po dwie wersje każdego interaktywnego podręcznika – jedną przeznaczoną dla ucznia, a drugą dedykowaną pedagogowi.

Narzędzie to jest przeznaczone do wszystkich trybów prowadzenia lekcji: stacjonarnego, hybrydowego i w pełni zdalnego. Jest ono wysoce przydatne dla nauczycieli różnych przedmiotów oraz przystosowane do zmieniających się warunków i potrzeb nauczania.


Oszczędność cennego czasu na lekcji

Godzina lekcyjna trwa jedynie 45 minut – w tym krótkim czasie nauczyciel musi sprawdzić zadania domowe, wprowadzić nowy materiał i zweryfikować wiedzę uczniów. Pracując z e-coursebookiem będzie widział od razu wyniki sprawdzonych automatycznie ćwiczeń, a zaoszczędzony czas poświęci na bezpośrednią pracę z uczniem.


Personalizacja sposobu nauczania

Spersonalizowany tryb nauczania otwiera przed nauczycielami nowe możliwości. Technologia e-coursebook pozwala korzystać z różnych kanałów przekazywania wiedzy. Mogą to być filmy wideo, interaktywne gry czy webizy – interaktywne grupowe quizy, a także indywidualne konsultacje z uczniem. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie sposobu nauczania do konkretnej grupy oraz aktualnych potrzeb.


Wszystko w jednym programie

Sam e-coursebook jest łatwy i wygodny w użyciu, ponieważ wszystko, co potrzebne znajduje się w jednym miejscu. Nie ma konieczności przełączania się pomiędzy okienkami przeglądarki czy korzystania z zewnętrznych aplikacji. Ponadto e-coursebook dopasowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlany; zarówno komputera stacjonarnego, laptopa, jak i tableta czy smartfona. Zebranie informacji w jednym miejscu sprawia również, że użytkownicy (i nauczyciele, i uczniowie) mogą powrócić w dowolnym momencie do przerobionego już materiału, przeglądać go po zakończeniu lekcji i wykorzystywać do przygotowywania kolejnych zajęć bądź samodzielnej nauki.

Uśmiechnięta dziewczyna korzystająca z tabletu na ulicy


Kreatywne motywowanie uczniów

Motywacja uczniów jest szalenie istotnym czynnikiem wpływającym na proces przyswajania wiedzy. Atrakcyjna forma zajęć nie tylko stymuluje do pracy, lecz również ułatwia i przyspiesza przyswajanie nowych wiadomości. Korzystając z e-coursebooka na tablicy interaktywnej bądź w Wirtualnej Klasie nauczyciel może na zajęciach posługiwać się różnego rodzaju interaktywnymi grami, aktywizującymi uczniów i – dzięki zdrowej rywalizacji – pobudzającymi ich do efektywniejszej pracy. Również stosowanie quizów interaktywnych weryfikujących wiedzę, często sprawdza się lepiej niż tradycyjne testy. Dodatkowo prowadząc zajęcia w Wirtulanej Klasie, nauczyciel ma możliwość podziału uczniów na mniejsze grupy projektowe i różnicowania przydzielanych im zadań.


Koniec z noszeniem materiałów dydaktycznych na lekcje

Poza licznymi ułatwieniami w prowadzeniu lekcji, e-coursebook to również sposób na dosłowne odciążenie nauczyciela. Dzięki zebraniu wszystkich materiałów w formie wirtualnej, nie musi on przynosić na lekcje płyt, skserowanych kartek czy kilku podręczników. Wybrane strony e-coursebooka oraz stworzone przez siebie ćwiczenia interaktywne i nagrania czy filmiki, nauczyciel może połączyć w estetyczną lekcję, a następnie pracować z nią na interaktywnej tablicy bądź w razie potrzeby wydrukować. Dzięki temu również uczniowie nie gubią się w stosach kserówek, a dodatkowo mają dostęp do każdej przeprowadzonej lekcji w archiwum e-school.eu



Zakończenie


Nie da się zaprzeczyć, że technologia ułatwia życie w wielu dziedzinach, więc warto wykorzystać ją także do ulepszania systemu nauczania, by proces ten stawał się coraz bardziej efektywny i jednocześnie atrakcyjny dla uczniów. To właśnie e-coursebook ze względu na szeroką funkcjonalność i intuicyjną obsługę otwiera edukacji drzwi do nowej epoki.

 
 
 
 
 
 

Podziel się artykułem:

FacebookTwitterLinkedInVK

WARTO PRZECZYTAĆ

Wszystkie wpisy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!