Ile kosztuje stworzenie platformy

dla e-podręczników? Własny projekt

a model SaaS – porównanie

Przeczytanie zajmie Ci

hour

5 minut

Jedno z ważniejszych pytań, przed jakim dziś stoją wydawnictwa, brzmi – jak zoptymalizować koszty? Dotyczy ono również decyzji, czy bardziej opłaca się dobór zewnętrznego oprogramowania i usług wspierających publikację podręczników cyfrowych, czy stworzenie własnego autorskiego systemu. W dzisiejszym świecie normą jest specjalizacja, gdzie wybór usług w modelu Software-as-a-Service (SaaS) jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań wspierających biznes. Czy działa to analogicznie w świecie e-podręczników dla wydawnictw?



SaaS w świecie cyfrowych podręczników


Typowym biznesowym przykładem SaaS utrzymywanego w chmurze, są usługi Microsoft Office 365 lub aplikacje do zarządzania kontaktami (CRM). Łatwość korzystania z nich, dzięki zdalnemu dostępowi do materiałów i danych za pomocą przeglądarki internetowej, minimalizuje trudności związane z wdrożeniem takiego rozwiązania w firmie. Dziś wydaje się to oczywiste, że łatwiej, szybciej i efektywniej jest skorzystać z gotowych pakietów biurowych czy systemów obsługi klienta niż żmudnie przygotowywać własne oprogramowanie. 


Dostawca oprogramowania zapewnia hosting oraz dba o sprawność serwerów. Prace programistyczne, techniczne wsparcie klienta czy bieżące utrzymanie są dostarczane bez konieczności naszej ingerencji. Wdrożenia SaaS nie wymagają także inwestycji w specjalistyczny sprzęt komputerowy, co niewątpliwie jest kolejną zaletą tego rozwiązania. Pozwala to na praktycznie całkowity outsourcing usług IT i skupienie się na głównej działalności wydawnictwa tj. jakości oferowanych materiałów edukacyjnych.


Ogromną przewagą SaaS jest sposób ich rozliczania – zazwyczaj są to stałe koszty abonamentowe lub naliczane zgodnie z zasadą „pay-as-you-go”. Firma korzystająca z SaaS płaci wyłącznie za te usługi, z których realnie korzysta.


Ta sama zasada obowiązuje w przypadku publikacji podręczników cyfrowych w chmurze. Opłata dla wydawnictwa jest naliczana w formie marży tylko od sprzedanych egzemplarzy, czyli tak jak w modelu powszechnie stosowanym przy współpracy z hurtowniami drukowanych książek.



Autorski system do e-podręczników – co się z tym wiąże?


Stworzenie autorskiego systemu cyfrowych podręczników to czasochłonny i kosztowny proces. Rozpoczynając prace nad własną aplikacją, należy przeprowadzić  szczegółową analizę potrzeb i precyzyjnie zdefiniować cele. Kluczowe pytania na tym etapie to: co chcemy osiągnąć, jak system ma działać, co powinien oferować, czym ma się wyróżniać względem konkurencji oraz jak i do czego nasi klienci – uczniowie, nauczyciele i administracja szkół – będą go wykorzystywać. Kolejny etap prac to projektowanie, stworzenie i testowanie prototypu, a dopiero potem właściwego oprogramowania. Ostatni krok to żmudny i długotrwały proces testowania kolejnych wersji produktu. Nawet w przypadku tworzenia stosunkowo prostej wersji systemu autorskiego, cały proces trwa minimum kilkanaście miesięcy. Czas ten zależy naturalnie od skali docelowego projektu, budżetu i doświadczenia członków zespołu we współpracy z software house`ami.


Wdrożenie aplikacji i wejście na rynek nie kończy prac z nią związanych. Kolejnym, stałym już działaniem, będzie zapewnienie jej bezawaryjnego funkcjonowania. Systemy działające w cyfrowej rzeczywistości wymagają stałego rozwoju, aktualizacji czy modyfikacji pod kątem UX, tak by produkt był stale atrakcyjny dla użytkowników.

Zadowolony użytkownik e-coursebooka przed laptopem

Warto zadać sobie pytanie, czy dysponujemy odpowiednim – wielomilionowym budżetem oraz czy możemy pozwolić sobie na zaangażowanie w projekt tworzenia autorskiej aplikacji tak dużych zasobów ludzkich przez dłuższy czas bez uszczerbku dla głównej strategii działalności wydawnictwa.



Czy faktycznie potrzeba milionów? Kilka słów o kosztach.


Autorski system do digitalizacji podręczników i platforma do ich użytkowania to kosztowny projekt. Budżet przeznaczony na jego realizację jest uzależniony od wielu elementów. Najistotniejsze, które należy wziąć pod uwagę to: poziom złożoności aplikacji, oferowane funkcjonalności, docelową liczbę i rodzaj użytkowników, dostępność wersji językowych. W związku z tym, tak złożony projekt jest narażony na niedoszacowanie – zarówno jeśli chodzi o finanse, jak i czas realizacji.


Mało kto spoza branży IT zdaje sobie sprawę, że koszty testowania i poprawek często przekraczają nakłady na stworzenie oprogramowania. Ponadto “finansożerne” okazują się koszty usprawnień, związanych z koniecznością dostosowania aplikacji do oczekiwań użytkowników lub optymalizacji jej działania już po uruchomieniu wersji MVP. Stałe koszty utrzymania infrastruktury serwerowej zależą od liczby użytkowników aplikacji, a więc ruchu, jaki będzie generowany na serwerze. Wbrew pozorom koszty utrzymania aplikacji mogą okazać się niebagatelne. 

Jeżeli e-podręczniki mają stać się samodzielnym produktem interaktywnym, a nie jedynie dodatkiem do drukowanych książek, należy pamiętać także o kosztach typowo marketingowych. Uruchamiając nową platformę trzeba liczyć się z wydatkami związanymi z  jej wypromowaniem praktycznie od zera. Przyciągnięcie klientów do nowej aplikacji jest długotrwałym procesem, zwłaszcza że potencjalni użytkownicy  – uczniowie i nauczyciele – korzystają już z funkcjonujących  na rynku rozwiązań.



Gotowe rozwiązania dla wydawnictw edukacyjnych

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, optymalnym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z oferowanych i sprawdzonych już na rynku platform cyfrowych podręczników takich jak e-coursebook.eu. Kluczowym czynnikiem przy wyborze SaaS dla wydawnictwa jest zatem zweryfikowanie, czy zostanie nam dostarczony odpowiedni poziom usług.

Papierowa książka obok jej wersji e-coursebook na tablecie

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy do cyfryzacji podręczników?

Skorzystajmy z przykładu platformy e-coursebook.eu:

  • łatwość digitalizacji podręczników
    Platforma powinna być łatwa w użytkowaniu, tworzenie e-coursebooków szybkie i nie wymagające dużych nakładów pracy ze strony wydawnictwa.
    Technologia e-coursebook oferuje takie udogodnienia. Digitalizacja podręcznika nie wymaga żadnych umiejętności programowania czy obsługi programów graficznych. Intuicyjny kreator prowadzi krok po kroku przez proces cyfryzacji materiałów.
  • doświadczenie usługodawcy na rynku e-podręczników
    Pandemia pokazała, jak bardzo potrzebny jest nie tylko sprawdzony proces digitalizacji materiałów edukacyjnych, lecz także przetestowana platforma do ich dystrybucji wśród uczniów, nauczycieli i szkół.
    Platforma z e-coursebookami funkcjonuje już od ponad 10 lat, o jej skuteczności  świadczy fakt, że od pandemii w 2020 roku liczba jej aktywnych użytkowników zwiększyła się o blisko 400%,
  • utrzymanie sprawności funkcjonowania usługi
    Zapewnienie bezawaryjnego działania 24/7, najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz utrzymywanie kopii zapasowych są podstawą wiarygodności usługi.
    Korzystając z technologii e-coursebook.eu, wydawnictwo otrzymuje kompleksową usługę i nie musi angażować się w powyższe działania.
  • wsparcie techniczne
    Dostęp do fachowej pomocy technicznej i kompetentnych konsultantów, to  jeden z ważnych aspektów korzystania z usługi SaaS.
    Doświadczony zespół e-coursebook.eu i opiekun znający realia pracy w branży wydawniczej, asystują wydawnictwu przy codziennej pracy zarówno w procesie digitalizacji, jak i obsługi finalnych użytkowników (uczniów, nauczycieli, szkół).
  • atrakcyjność platformy
    Dla finalnych użytkowników istotne są dwa elementy – i intuicyjność obsługi oraz wizualna strona aplikacji. Estetyka i łatwość posługiwania się platformą są czynnikami, które pozwalają zdobyć i utrzymać klienta.
    Platforma e-coursebook.eu powstała w oparciu o ponad 10-letnie doświadczenie w realizacji rozwiązań e-learningowych uczniom i nauczycielom z całego świata. Wiemy, co sprawdza się najlepiej na rynku edukacyjnym,


e-coursebook dla wydawnictw edukacyjnych


Usługi oferowane w ramach modelu SaaS mają dodatkowy atut – możliwość ich przetestowania.

Zarejestruj się i sprawdź bezpłatnie, jak Twój podręcznik będzie działać jako interaktywny e-coursebook. Zdecyduj sam, czy zapewnimy Ci taką usługę, jakiej szukasz.

Masz pytania? Porozmawiajmy, jak możemy zmienić Twoje podręczniki w interaktywne e-coursebooki. Napisz do nas!

 
 
 
 
 
 

Podziel się artykułem:

FacebookTwitterLinkedInVK

WARTO PRZECZYTAĆ

Wszystkie wpisy

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!